19 Ekim 2013 Cumartesi

Mr.E mutfakta #15

Merhabalar sevgili bloggerlar, çok uzun bir aranın ardından bir yemek tarifiyle geri döndüm bloga :) Eski tariflere göre bunu biraz hızlı resmedeceğim o yüzden umarım anlaşılır olabilirim.

Giriş faslını geçtikten sonra işte karşımızdaaaaa ; pastırmalı kuru fasulye!!

Bir gece önceden fasulyelerimizi 3 bardak su + 2 bardak süt karışımının içinde dinlenmeye bırakıp, ertesi gün fasulyeler yumuşayana kadar haşlıyoruz. Haşladığımız fasulyeleri bir kenara alıp yemeğin civcivli kısmını hazırlamaya başlıyoruz. Bunun için gerekenler, bir kutu domates püresi (Tercihe bağlı olarak salça da olur), 2 adet domates, bir büyük soğan, 60 gr tereyağ, kimyon ve su.Önce tereyağını tencerede eritip, küp küp doğradığımız soğanları öldürüyoruz


Daha sonra küp küp kestiğimiz domatesleri ekleyip biraz çeviriyoruz


Domates püremizi


ve iki bardak oda sıcaklığındaki suyu ekleyip biraz ısıtıyoruz bu karışımı.


Daha sonra bu sulu karışıma pastırmalarımızı ve iki tatlı kaşığı kimyonumuzu ekliyoruz.


Karışımımız hazır olunca (pastırmalar kurumadan pişmiş gidi durmaya başladığında) yavaş yavaş önceden haşladığımız fasulyeleri katıp karıştırıyoruz.


En son olarak fasulyeleri kapatacak kadar daha su ekleyip kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz. Arada kontrol edip tuzu ya da başka baharatı eksikse ekleyebilirsiniz. Ben pastırma koyduğum için çok tuz düşünmedim ama bu tamamen sizin damak zevkinizle alakalı bir durum. Suyu istediğiniz tada ulaştığında fasulyeniz olmuş demektir.


Afiyet olsun

9 Ekim 2013 Çarşamba

Papaoutai


Paul van Haver (a.k.a. Stromae, ki Fransızların "verlan" dedikleri kodlama ile aslında maestro demek) enteresen bir arkadaş. Bir kaç gündür sarmış durumdayım kendisine. Bu yukarıda görmüş olduğunuz şarkı da aslında çok enteresan bu abinin diğer işleri gibi. Belçikalı bir anne ve Ruandalı bir babanın oğlu olan bu Belçikalı abi hayatı boyunca babasını üç kez görmüş. Bu nedenle parça her ne kadar hareketli dahi olsa aslında sözleri itibariyle vurucu bir etkiye sahip.

tout le monde sait
comment on fait des bebes
mais personne sait
comment on fait des papas

"Herkes bebeklerin nasıl yapıldığını biliyor ama kimse babalar nasıl yapılır bilmiyor.." bu kısım bile vurucu ile ne demek istediğimi biraz açıklıyor sanırım, ki şarkının adı fonetik olarak "Papa ou t'es - Baba neredesin" demekken bu çok şaşırtıcı olmasa gerek