15 Haziran 2012 Cuma

Eric Adams

(Kaynak)
Asıl adı Louis Marullo olan Eric abi 1954 yılında New York'ta doğar. Erken yıllardan beri müzikle ilgilenen Eric abi 1980'de Manowar'ın solisti olur ve o tarihten bu yana hala grubun solistidir kendisi.

Müzik kariyerine 1965 yılında arkadaşlarıyla kurduğu "meet the kids" ile başlar. Müzikal anlamda en büyük ilham kaynağı ise Ian Gillan'dır. "Onun sesini dinlemek için bütün Deep Purple konserlerine giderdim" demesi durumu özetler nitelikte. Peki hakkında bu postu yazmamın sebebi ne? Onu hakkında yazı yazılabilecek derecede farklı kılan ne? Tabi ki 4 oktavlık ses aralığı ve yaptığı şahane yorumlar. Bunun için sanırım bir kaç örnek vermek gerekecek. Manowar'ın sevenleri dışında dinleyenler tarafından belki de en bilinen parçası olan Hail and Kill performansı açısından güzel bir örnek sayılabilir. Yine kendi türü için iyi sayılabilecek Thor the Powerhead örneğini de vermiş olalım. Bu tür için benzerleri  Black wind, fire and steel olsun, Spirit horse of the Cherokee olsun, Sleipnir olsun sayabileceğimiz nice örnek var. Fakat "bu abi hep böyle söylüyorsa bir olayı yokmuş" dediğinizi duyar gibiyim işte asıl sürpriz burada ortaya çıkmaya başlıyor zaten. Kilise korosu ile birlikte seslendirdiği The crown and the ring ve Master of the wind ile vokal yeteneği hakkında biraz daha fazla bilgi sahibi oluyoruz. Peki bu abi Phantom of the Opera söylerse? Ya da Nessun Dorma? İşte bu abinin keyifli tarafı bu. Dinlemekten hiç sıkılmadım bundan sonra da  sıkılacağımı düşünmüyorum. Yazıya yavaş yavaş son veririken önce Sarah Brightman ile yaptığı bir düeti sonra Türkçe seslendirdiği bir parçayı ve son olarak bir provasını paylaşmak şahane olur derim. Siz ne dersiniz?

6 yorum:

francesca mckennitt dedi ki...

Ben pek manowar dinleyen bir insan değilim ama Sonisphere'de performanslarına ben bile hayran olmuştum :)

Mr.E dedi ki...

Şov konusunda çok başarılılar. Hatta ilk geldikleri yedikule zindanlarındaki konserde şimşekler çakmaya başlamıştı da "Hah Thor da geldi" diye gırgır yaptığımızı hatırlarım...hey gidi :)

Semi`nin Mutlu Elleri dedi ki...

Böyle bir adama bu kadar yorum, olmamış!
Manowar 'can' dır, Adams sağlam adamdır.
Solist olarak Bruce Dickinson da beğendiklerimden.
Bir post da onun için yapmalı.

Mr.E dedi ki...

Adams'ı severiz her türlü Semi :)

Joy dedi ki...

hii pis metalci. annem duysa seninle arkadaşlığımı keser aaanında

Mr.E dedi ki...

Bana kıyılmaz pambıh gibi çocuğum yeaaaa :D