21 Kasım 2011 Pazartesi

Mimar kim değildir?

Bu yazının başlığı aslında "Mimar kimdir?" olacaktı. Fakat ilk yazıdan bu kadar iddialı bir şey yazmak yerine önce çevrede oluşan bilgi kirliliğini biraz olsun temizlemek adına başlığın böyle olması daha mantıklı gözüktü gözüme. Neticede iyi-kötü, doğru-yanlış herkesin kafasında "mimar" kelimesinin bir karşılığı var. Ama acaba bu tanımlardan kaçı gerçekten mimar kelimesinin anlamını karşılıyor, kaçı yanlış bilgiden kaynaklanıyor biraz bunu netleştirmekte fayda olabilir.

  • Mimar, "Bina çizen" insan değildir bir kere. Normal şartlarda çizim işini teknik ressamlar yapar. Ama ülkemizde mimari konulara daha hakimler diye yeni mezun mimarların çok büyük bir kısmı teknik ressam olarak kullanılır. Onlar da zaten üç otuz paraya çalıştırılmaya ses çıkartamazlar "yaşasın tecrübe kazanıyoruz" diye düşündükleri için. Ama belli bir süre sonra geriye dönüp baktıkları zaman bu süreçte mesleki eğitim konusunda bir gelişme kaydetmediklerini farkedip, asıl yapmak istedikleri işe küserler.
  • Mimar, projenin altına "para kazanmak için imza atan" adam da değildir. Aynı projeleri çevirip çevirip, bir iki değişiklikle yeniden sunup, altına imza atıp, yaptığı işe saygı duymayan biri değildir mimar. Hele ki; imza atmanın çok bir çaba gerektirmemesi nedeniyle çok komik fiyatlara imzasını satıp, "sözde" meslektaşlarının fiyatlarını aşağı çeken biri hiç değildir mimar. İmzasını satıp geri kalanı ile ilgilenmeyenlerle, akşam müşteri bulmak için yol kenarına çıkan insanlar temelde aynı işi yapmaktadırlar...
  • "Dış" değildir mimar. Evet iç mimar vardır. Ama Aristo mantığı ile "iç değilse kesin dıştır, o zaman sen dış mimarsın" gibi bir yaklaşım sizi bir yere götürmez ne yazık ki. "Mimar" kelimesinin iş tanımı, uzmanlaşmanın önemi arttıkça değişmiştir ama bu kesinlikle içinde "dış" sıfatını barındırmaz. Siz siz olun bir mimara ne iş yaptığını sorduktan sonra ikinci soruyu "iç mi? dış mı?" şeklinde sormayın. Bu komik dahi değildir, hele ki proje yetiştirme aşamasında gergin bir mimara sorulduğunda kalp bile kırabilir alacağınız cevap.
  • Üç boyutlu çok şık görseller hazırlayan insanlar da değildir mimarlar. Bu sadece bir sunum tarzıdır ve yapılan işin müşteriye anlatılması aşamasında kullanılan yöntemlerden biridir. Mimar sadece görsel de hazırlamaz, o görselde anlattığı binadır onun kaygısı. Nasıl daha şık, daha göz boyayıcı şekilde binayı sunup müşteriyi oyalamak ya da kandırmak değil.
  • Mimarlık fakültesini bitiren insan değildir mimar. Mimarlık fakültesini bitirdiğinizde mimar olmazsınız. Mimarlıkla ilgili bir takım bilgilere sahip olursunuz ama bu sizi mimar yapmaz. Mimarlık proje ile iş başında ve usta çırak düzeniyle öğrenilir. O yüzdendir ki yeni mezun mimarların "düzgün işler yapan düzgün insanların" yanında işi öğrenmeleri gerekmektedir. Ama bunu teknik ressam olarak değil mimar olarak öğrenmeleri, en azından bunu talep etmeyi bilmeleri gerekmektedir. Yoksa mimarlık fakültesi bitirmeden de mimarlık yap-an/mış çok önemli insanlar vardır ki bunlardan bir tanesi Modern Mimarlığın babası Le Corbusier'dir.
  • Cahil ya da tembel adam değildir mimar. Mimarlık zaten bir görgü mesleğidir. Bu yüzden sürekli okuması, araştırması, incelemesi, gözlemlemesi gerekmektedir. Bir oyuncu nasıl rolüne hazırlanırken rolü gereği oynayacağı insanın hayatına benzer hayatları incelerse, mimar da eline gelen iş ile ilgili olarak benzer örnekler üzerinden analiz yapıp mekanın gereksinimlerini anlamalı ve buna yönelik bir çözüm bulmalıdır. Hayatında gece kulübüne gitmemiş bir insan nasıl bir gece kulübü tasarlar sizce? Unutulmamalıdır ki, tasarlanan kağıt üzerinde bazı çizgilerin nasıl bir araya geldiği değil sonucunda oluşacak olan atmosferdir.
Şimdilik aklıma gelenleri sıralamaya çalıştım ama elbette ki yukarıda yazdığım maddelere daha pek çok şey eklenebilir. Ama bundan daha uzun yazarsam da hepsi okunmaz onun da farkındayım. Şimdilik açılışı böyle yapmış olalım. Aklıma geldikçe diğer maddeleri de sizlerle paylaşırım

22 yorum:

MÜTEMADİYEN dedi ki...

O zaman şöyle mi diyelim, Mimar: Yaratıcı, zeki, duyarlı,kendini geliştiren, farklı ve güvenilir olmalıdır.Yapmış olduğu yapıtlara şöyle bir bakıldığında “İşte budur!” denilmelidir.
Bana göre Mimar dediğin böyle olur..

Mr.E dedi ki...

Varmak istediğim nokta bu evet :)

Uluslararası star mimarları kendi yapılarından tanımak mümkündür mesela. Bizde ise geleneksel mimari böyledir örneklemek gerekirse. Evin özelliklerinden nereye ait olduğunu anlayabilirsiniz bazı geleneksel örneklerde

Adsız dedi ki...

bence sen büyüyünce çok büyük bi adam olucan Mr. E :)

Mr.E dedi ki...

İnşallah Adsız ;)

ayşe dedi ki...

Çok tatlı tatlı anlatmışsın, emeğine sağlık...

Mr.E dedi ki...

Teşekkür ederim :)

Laliş dedi ki...

Birleşip dövelim mi ?

francesca mckennitt dedi ki...

Benim için bir mimarlık bir de makine mühendisliği, çok uçuk ve zor bulduğum bölümler, hayran olmamak elde değil :)

Summer Scott dedi ki...

iç mimar olmayı düşünen, isteyen biri olarak okudum, pek bir sevdim eline sağlık :)

francesca mckennitt dedi ki...

Bir de mimlendin:)

Mr.E dedi ki...

@Laliş yoo dostum yooo şiddet çözüm değil :)

Mr.E dedi ki...

@Fran bir de işimize sahip çıksak o zaman daha bir şahane olacak :) Mimi de en kısa zamanda yapacağım ;)

Mr.E dedi ki...

@Summer umarım kazanıp, okuyup, çok mutlu bir şekilde işini yaparsın ileride ^.^

Joy dedi ki...

Heey bu yazı çok güzel olmuş:) Eline sağlık, devamı gelsin de okuyalım bilgilenelim:) Mesela şu çizim işini buradan öğrendim ki yanlış biliyormuşum demek.

Dış mimar halk arasında bir hayli yaygın yalnız ahaha:))

Mr.E dedi ki...

Teşekkür ederim :) Demek ki işe yaramış biraz da olsa bu yazı :)

Dış mimar diyenlerin de Allah tepelerinden baksın inşallah :)

ayl-in dedi ki...

:) Sevdim. Açıklayıcı ve net olmuş.

Ah şu mesleklerle ilgili bilip bilmeden sorular soran insanlar yok mu.. Ben de çıldıracak gibi oluyorum bazen. 'İnsan filan kesiyo musunuz? Ölüleri kesiyomuşsunuz korkmuyor musun? vs.' en sinir olduğum da, 'Bak ....doktoru ol, çok para varmış o işte.'

Mimarlık hakkında yazmaya devam et lütfen. :)

Mr.E dedi ki...

Teşekkür ederim ^.^

Bu ülkede herkesin hem mimar hem doktor hem hukukçu hem mühendis hem siyasetçi hem de futbol yorumcusudur ondan kaynaklanıyor o :)

Eylemlerim devam edecek efendim ^.^

At Yarışındaki Eşek dedi ki...

Master! Peyzaj Mimarlığında direniyorum hala! :D
"Senin yolun yol değil" "Aç kalacan" şeklinde yorumlar yapanlar var cevabım şöyle ;
Çok seviyorum, sonunda aç kalsam bile, bedava bu işi yapsam bile zevk alarak yapacam. Ekmek alacak para bulunur. Karın tokluğuna iş bulunur. Olmadı garsonluk yaparım bi şekilde, başka işlere yönelirim. Pastahanede çalışırım ama mimarlığa olan aşkımdan kimse vazgeçiremez. Ben bunun için yaratılmışım hatta. Öyle çok proje çiziyim falan derdim yok, sadece sevdiğim işle bazı insanların yaşama alanlarını ne kadar rahat ne kadar hoş bi hale getirebilirim kaygısı olacaktır.
Onlar da normal dimi?
Her yaptığımız beğenilecek diye bi şey de yok.

Mr.E dedi ki...

Çekirge!

Aslında insanların ne okuyacaklarına dair bakış açıları bu olmalı. Araştırmalı, öğrenmeli, düşünmeli ve ona göre karar vermeli

Sen başka iş yapıp para kazanıp yine de sevdiğin işi yapmaya çalışmak istiyorsan kesinlikle doğru yoldasın demektir. Pes etmek yok! :)

At Yarışındaki Eşek dedi ki...

Master! Alnından öpülesisin ama şimdilik ellerinden öpüyorum, okul bitince görcem seni ;) :D

Adsız dedi ki...

CANLANDIRMAKTIR.

Mr.E dedi ki...

Peki neden Caps?