12 Ocak 2011 Çarşamba

Apaçi dansı ne ya?!?

Ülke olarak zor zamanlardan geçiyoruz arkadaşlar. Hoptek fırtınasının dinmeye başladığı şu günlerde kontrolü apaçi dansı almış durumda....da ne lan bu apaçi dansı? Ya da dur daha ona gelmeden daha bir sürü problem var bu vakada.

Birincisi neden Apaçi'lere giydiriyoruz arkadaş? Adamların günahı ne? Ortalıkta dolaşan insanımsılara "apaş" (ki kendisi "Apache" kelimesinin Fransızca okunuşu olur, ve Türkçe'ye böyle yerleşmiştir. Bulmacalarda çıkar arada) denmiş zaten zamanında, nedir yani bunu değiştirme çabası? Buna çok benzer bir problem daha önce Abazalar (Abhazlar) ile Abazan arasında da yaşanmıştır ne yazık ki, bir süre koca bir etnik gruba giydirildi bu ülkede sırf bilmiyor olmaktan ötürü, ki aslında taaaa vakti zamanında "acemi" diye başka vukuatlarımız var dilde ama deştikçe derinleşiyor bunu burada bırakalım..;)

O kadar da bizim olmadığı belli ki bu bokun (dansın) sadece tek bir şarkısı olan dans mı olur ulan!! Hoptek de öyle kimse kusura bakmasın, hatta bana kalsa makarena da değildi, lambada da, bunu isteyenle de tartışabiliriz burada ama tek parçayla dans olmaaaaaaaaz.

Bu APAŞdansı denen bok Tecktonik denen Fransa çıkışlı dansın bir adaptasyonudur. Afrika günlerimde (2008) izlediğim bu dans (Fransız müzik kanalları sağolsun)o zamanlar altın günlerini yaşıyordu. Elektronik müzik eşliğinde yapılıyor bu dans o yüzden o iğrenç melodi dışında da dansedilebilecek parça bulmak çok kolay. Erkekler yaparken her ne kadar genel kanı "so gay" olarak dile getirilse de aslında iyi yapanlara denk gelindiği zaman izlemesi keyifli bir dans. Bizde daha önce powerfm'de de çalan Mondotek - Alive bu dans için gösterilebilecek sağlam ve bilinen örneklerden biridir. Özellikle 2.35'te başlayan toplu koreografi, dansı bilenlerin birlikte dansettikleri zaman ne kadar estetik durabileceklerinin gösteriyor. Bu konuda diğer örnekler için; Yelle - ACDG, John Dahlback - Blink, Jakarta - One Desire, hatta Faslı komedyen Gad Elmaleh'in de gösterilerinin bitiminde bazen, kısa sürelerle de olsa bu dansı yaptığını biliyorum, şurada kısa bir videosunu görebilirsiniz mesela
(Videonun çekildiği gösterisinin adı "Papa est en haut", belki izlemek isteyeniniz vardır :)

19 yorum:

ahm dedi ki...

bence saçlara jöle, briyantin, wax gibi şeyleri sürmek için uydurulmuş orfi olmayan bir adet, iki adet, kaç adetse artık.... :)

Mr.E dedi ki...

Gavur icadı hocam :)

iρєквσcєgι~ dedi ki...

Şimdilik bizi kolbastı dan kurtardı ya, şükür ki tek şarkıda dans edebiliyolar yoksa halimiz nice olurdu:p
videolar acaip yalnız:)

MERY DAIMON dedi ki...

ahehehhehehihihiiiimmm! kıkır kıkır.. yarın öbürgün ne dansını konu edicez başımıza taç edices filan acaba merak etmekteyim bir tahmin yürütebilenleriniz varsa deyiverin :) kekekee! öyle ama yani.. doğru demişsin de..

Mr.E dedi ki...

Şarkı sayısı artsın da güzelleşmeye başlasın şu ya, o melodiyi duydukça deliriyorum...

Videolar bilinçli konumuştur,
arz ederim :)

Sadece Umut dedi ki...

Slm mr.e , apacilerin nerden cikacagi belli olmuyor, dun halkbank'ta iyi giyimli bankaci hanimefendinin telefonu apaci muzigiyle caldi, sok oldum =))

Mr.E dedi ki...

@mery su o kadar bulandı ki içinden ne çıkacan şahsen benim bir fikrim yok :D

Mr.E dedi ki...

@Sadece Umut hoşgeldin :)

İşin tehlikesi de bu zaten, çok çabuk yayılıyor ve masumları da zehirliyor

:)

deepblueeagle dedi ki...

bu bilgi bana çok faydalı oldu. eyvallah.

fransız kısmını bilmiyordum.
bak sen.
ama mantıklı.
fransadaki arap, cezayir kültürü.

Sadece Umut dedi ki...

Hosbuldum mr.e =)
isin komik yani bankaci kadin saniyeler icinde telefonu acti, utandi garibim =)) ya da linc edilmekten korktu =)

Mr.E dedi ki...

İşine yarıyorsa ne mutlu Deep :)

Fransadaki arap, cezayir kültürünün bura direkt bir katkısı olduğunu sanmıyorum ama :)

Mr.E dedi ki...

Gizli kimliği afişe oldu...bitti o :P

kirliselpak dedi ki...

"acem" kızıyım.. fena bozulurum kelime kaymalarına.. :)bizim adanada bi de abazalar diye bir sülale vardı. düşünsene neler yaşadıklarını?

Mr.E dedi ki...

Eyvah eyvah :)

francesca mckennitt dedi ki...

http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/42225/

Artık milli dansımız olmuş da haberin yok :)

Mr.E dedi ki...

Ya ben bunu gördüm malesef.....

İzdivaç merkez, kafasına göre herkez!!

Jove dedi ki...

bu bıteer, başka bi tane çıkar yapcak bısey yok-.-

Mr.E dedi ki...

bu güzel yapılsa yine fena sayılmaz, en azından o iğrenç parçayı değiştirseler....

parmakuçlarım dedi ki...

miminiz var efendim