13 Aralık 2010 Pazartesi

Çok yaş bir mevzu

Neden bu kadar etikete meraklıyız?

Ya da şöyle sorayım; zaten bir şekilde yaşlanıyoruz hepimiz, bu yaş neden bu kadar önemli? Neden yaşın sayısal olarak nereye denk geldiği, içeriğinden daha önemli?
Neden yaş bir olayda ön kabulleri de beraberinde getiriyor?

Bence bu tamamen algıyla ve bize öğretilen dogmatik kabullerden kaynaklanmakta. Yaşın sayısal değeri skalerken, yaşam denen olgu vektöreldir daha matematiksel olarak açıklamak gerekirse. O zaman ister 20 yaşında ol ister 45, eğer aynı tecrübeleri yaşadıysan, birebir aynı tecrübeleri..o zaman o yirminin ya da kırk beşin ne farkı kalıyor? 
Şimdi diyecekseniz ki 45 yaşında olan diğerinden 25 sene fazla yaşadı illa ki daha tecrübeli olacaktır, o zaman yukarıda bahsettiğim ön kabulleri savunur durumdasınız demektir. 
Burada unutulmaması gereken yaşanan 1 senelik (yazıyla bir) tecrübenin her sene tekrar etmesi durumunda bunun 25 sene sonunda 25 senelik tecrübe etmeyeceğidir.

O yüzdendir ki, 30 yaş krizi denen olayın tamamen olayı öyle algılamak istememizden kaynaklandığı sonucuna varabiliriz mesela. Ortalama ömür denen şey tamamen varsayımsal bir kabulken, yani elimizdeki referans varsayımsalken, bu referans üzerindeki herhangi bir sabit nokta neden bu kadar önemli ki? 

Demek istediğim şu ki önemli olan ambalajın içidir. Kaç yaşında olduğundan ziyade ne yaşadığın asıl önemli olan. İşte bu yüzdendir ki sırf yaşlı diye birine saygı duymanın ne kadar saçma bir şey olduğunu bir türlü anlayamamaktayım. Saygı hakedilen bir şeyken bunu haketmesine fırsat bile vermeden birine sorgusuz, koşulsuz saygı duyabilirsin ki?

Dediğimin yanlış anlaşılma ihtimalini bildiğim için şu açıklamayı yapmak zorunda hissediyorum kendimi. Sırf yaşlı diye birine saygı duymak gerekmiyor. Fakat bu terbiyesiz olmak anlamına da gelmiyor. Ve "bence" en büyük sıkıntıyı kavramların birbirine karışmasından kaynaklanmakta. Saygı ve terbiyenin aynı anlama geldiğinin sanılması gibi...

"Yaşlanarak değil yaşayarak tecrübe kazanılır, zaman insanları değil armutları olgunlaştırır"   Peyami Safa

6 yorum:

Murshill dedi ki...

algıladım seni :)

Mr.E dedi ki...

teşekkür ettim :)

francesca mckennitt dedi ki...

Herkesin yaşam biçimi farklı oysa ki. Kiminin 30 yaşında eriştiği tecrübeye, kimisi 20 yaşında erişebiliyor; belli olmaz bu işler Mr. E:)

Mr.E dedi ki...

Tam olarak demeye çalıştığım da bu zaten :)

crazywomenrosemary dedi ki...

Yazdıklarının virgülüne kadar katılıyorum.Çok doğru..;)

Mr.E dedi ki...

yazdıklarımın virgülüne kadar arkasındayım, teşekkür ederim :)